• jettrscga@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        1
        ·
        edit-2
        9 months ago

        I don’t think bulbs use a whole lot of energy these days. A 10W LED bulb would cost $14 per year to run constantly (US pricing). An old 60W bulb would be $83 per year in comparison.

        But there’s probably no reasoning with someone who decorated that room.

        Math:

        LED bulb power = 10W

        Electricity cost in US = $0.161 per kWh

        Running 1 bulb 24 hrs a day = 0.24kWh

        Price per day = $0.038

        Price per year = $14, running 1 bulb constantly

        • smeg@feddit.uk
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          2
          ·
          9 months ago

          Huh, that’s actually more expensive than I’d have thought for a single bulb, even taking into account that you’d probably only be running it for a quarter of the time

  • lagomorphlecture@lemm.ee
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    9 months ago

    I feel like individually every item in this room looks nice but when it’s all shoved together like this it’s sure…intense.

    • Justas🇱🇹@sh.itjust.worksOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      9 months ago

      Wall rugs are hung for two reasons:

      • Insulation, both for temperature and sound, back when other insulating materials were unavailable.

      • If a rug is particularly expensive, they are hung to prevent them from getting dirty, especially if the owner’s feet get dirty from farmwork.